Trening - Jeździec musi trenować od czterech do sześciu lat, zanim pozwoli mu się wsiąść na wyszkolonego konia © hippika.pl Trening - Jeździec musi trenować od czterech do sześciu lat, zanim pozwoli mu się wsiąść na wyszkolonego konia © hippika.pl
Aktualnie jesteś:  hippika.pl Hiszpańska Szkoła Jazdy Trening

Trening

Jeździec musi trenować od czterech do sześciu lat, zanim pozwoli mu się wsiąść na wyszkolonego konia. Mijają kolejne dwa, a czasem nawet cztery lata, zanim uzyska umiejętności, które pozwolą mu samodzielnie wyszkolić konia.

Co roku jesienią, od ośmiu do sześciu młodych ogierów, w wieku trzech i pół lat, przenosi się ze stadniny Piber do Szkoły. Początkowo młode konie zapoznają się z otoczeniem i przyzwyczajają do codziennych zajęć. W pierwszym roku szkolenie ogranicza się do zwykłej jazdy, która pomaga koniowi nauczyć się utrzymywać naturalną równowagę pod ciężarem jeźdźca. W drugim roku nazywanym szkołą "niższą" lub przygotowawczą, wprowadza się pierwsze ćwiczenia gimnastyczne, prowadzące do większego zebrania. Uzyskuje się je poprzez obniżenie zadu, uaktywnienie tylnych kończyn, postawienie tylnych nóg pod tułów, podniesienie przodu i odpowiednie ustawienie głowy i szyi. Te ćwiczenia pozwalają lepiej wykorzystać możliwości konia.

W końcowej fazie tego etapu, koń przygotowany jest do nauki elementów Wyższej Szkoły, takich jak piaf czy pasaż i można już ocenić jego predyspozycje do wykonywania trudniejszych elementów, tzw. szkół nad ziemią. W trzecim i czwartym roku ogiery uczą się zaawansowanych szkół Haute École. Należą do nich lotna zmiana nogi w galopie, a później także zmiana nogi co jedno tempo. Koń wykonujący to ćwiczenie sprawia wrażenie, jakby tańczył w rytm muzyki, która zwykle towarzyszy pokazom. Konie uczą się też pięknego piruetu, który opanowują do perfekcji, a także rytmicznie wykonanego piafupasażu.

Piaf to wyniosły kłus w dużym zebraniu wykonany w miejscu. W pasażu widoczne są te same powolne rytmiczne ruchy, jednak koń wykonuje przy tym majestatyczny ruch do przodu.


źródło: "Wielka Encyklopedia Konie" Elwyn Hartley Edwards

 
opony  netBOX - Systemy internetowe